Istoricul Liceului

Liceul a cunoscut perioade dificile, dar si-a castigat in timp un prestigiu real. Acest lucru se datoreaza generatiilor de cadre didactice si elevi care s-au succedat.

Istoricul Liceului Giurgiulesti

Institutia de invatamint Liceul Teoretic "M. Sadoveanu" a fost infiintata in anul 1921 ca Scoala primara de 4 ani, Director fiind D-nul Eniu. Scoala cu clasele I-IV.
    In anul 1945 a devenit Scoala cu 7 clase, iar abia in 1952 devine Scoala Medie. Mai apoi Scoala se numeste "M. Kotiubinski" in anul 1954, ca in anul 1966 Scoala Medie "M. Kotiubinski" sa devina Scoala Medie cu clasele I-XI.
    In 1989 devine Scoala culturala generala de 11 ani.
    Iar 01 septembrie 1997 conform Ordinului 335A din 29/08 - 1997 al M.I.T.S din Republica Moldova Scoala se reorganizeaza in Liceul Teoretic "M. Sadoveanu".
    Nu in ultimul rand, valoarea de exceptie a procesului instructiv educativ se datoreaza colectivului de cadre didactice, care a dovedit de-a lungul anilor competenta profesionala recunoscuta in tara.

Capacitatea scolii -600 elevi
Prima promotie de liceu -66 elevi

• Elevi si clase

Etapa primara
    Sunt 126 elevi care sunt repartizati in 7 clase

Etapa gimnaziala
    Sunt 160 elevi repartizati in 6 clase.

Etapa liceala
    Sunt la moment 115 elevi repartizati in 6 clase

• Corpul Didactic

•           Corpul didactic este format din 43 cadre didactice dintre care
                  Grad superior: 2
                  Grad didactic I: 7
                  Grad didacti II: 25
                  Fara Grad didactic: 9

• Misiunea Liceului "M. Sadoveanu"

Scoala noastra incearca sa satisfaca nevoia fiecarui elev de a se simti competent, intr-un spatiu al respectului fata de sine si fata de ceilalti, sa asigure dezvoltarea libera, integrala, armonioasa a individualitatii umane, in formarea personalitatii autonome si creative.

Fondatorii Liceului

Cirjeleanu Victoria - Exdirector, prof. L. franceza, gr.did.                                        superior.
  Popova Ana - prof. Biologie, gr.did. superior
  Lungu Aculina - prof. Chimie, gr.did. II
  Golovatenco Aculina - prof. Matematica, gr.did. I
  Ivascu Nicolae - prof. Fizica, gr.did. II